Türkiye raporu Avrupa Parlamentosu'na iade edilecek

Türkiye raporunda Türkiye'nin, Ermeni iddialarını tanıması gerektiği ifade ediliyordu. AB Bakanı Volkan Bozkır bu ifade ile çok sert teki gösterdi. Raporun Avrupa Parlamentosu'na iade edileceğini açıkladı.
Bu haber 2589 kere okunmuş.14 Nisan 2016, Perşembe - 16:19

Suriye konusunda dünya ülkeleri ile aynı dili konuşamayan Türkiye, AP'den gelen son raporla da hayal kırıklığı yaşadı. Bugün oy çokluğu ile kabul edilen Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye hakkındaki raporuna Türk yetkililerden anında yanıt geldi. Türkiye raporunda Türkiye'nin, Ermeni iddialarını tanıması gerektiği ifade ediliyordu. AB Bakanı Volkan Bozkır bu ifade ile çok sert teki gösterdi. Raporun Avrupa Parlamentosu'na iade edileceğini açıkladı.

Bugün oy çokluğu ile Türkiye raporu kabul edildi. Avrupa Parlamentosu'nun (AP) tarafından kabul edilen bu raporda yazanlar Türk etkililer tarafından sert tepki ile karşılandı. Bozkır bu rapor için "Bu raporu da yok hükmünde sayacağız." dedi ve Türkiye'nin Ermeniz Soykırım iddialarını kabul etmeyeceğinin altını çizdi. Raporla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da sert tepki vermesi beklenirken, iki lider henüz bir açıklama yapmadı. Milliyetçi çıkışlarıyla dikkat çeken ve son günlerde muhalifler tarafından köşeye sıkıştırılan MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de AB Bakanı Volkan Bozkır gibi AP raporuna tepki göstereceği ve raporun iadesi konusunda hükumete destek vereceği ifade ediliyor.

Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu'nun genel kurulunda görüşülen raporla ilgili yazılı ve sözlü değişiklik önergelerinin görüşülmesinin ardından yapılan oylamada, 375 kabul, 133 ret ve 85 çekimser oy kullanıldı.      

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 1 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki