Türkiye'nin güneyinde Kürdistan kuruluyor

Rusya ile 24 Kasım 2015 tarihinde başlayan zıtlaşma, Rusya'nın PYD'yi desteklemesi ve Türkmen sivilleri bombalaması ile zirveye ulaştı adeta.
Bu haber 2543 kere okunmuş.20 Şubat 2016, Cumartesi - 15:37

Rusya'nın 24 Kasım sonrasında yeniden ilişkileri düzeltme çabalarına bigane kalması, Türk tarafının da yakınlaşmaya mesafeli durması ile iyice açıldı. Türkiye'yi özellikle ekonomik olarak zor duruma düşüren Rusya politikası, siyasi olarak da yalnız başına bıraktı. ABD ile anlaşan Rusya, bu anlaşmanın ardından Suriye'de operasyonlara başladı. ABD'li Genelkurmay Başkan yardımcısının tam da Ankara'da olduğu bir zamanda Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesi, bu düşmanlığın ABD eliyle yapıldığı yönünde yorumlanıyor.

Rusya ile Türkiye'nin arasının açılması en çok da PYD gibi Suriye'nin kuzeyinde bir Kürdistan kurma çabası içine giren ABD ve İsrail'i memnun etti. Rusya Suriye'nin belli bölgeleri de adeta Türkmen kıyımı yaparken, Türkiye bu kıyıma sessiz kalıyor. Çünkü dünyanın ikinci büyük gücü ile Türkiye'nin savaşacak ne güçlü silahları ne de bu savaşı kaldırabilecek bir ekonomisi var. Bu durumdan haberdar olan ABD ve İsrail de Türkiye'yi iki arada bir derede bırakmanın sevincini yaşıyor.

Tutunacak bir dalı kalmayan Türkiye'ye istediklerini yaptırabileceklerini düşünen ABD ve İsrail Irak ve Suriye'nin kuzeyi ile Akdeniz kıyısına kadar uzanan bölgede bir Kürdistan kurulması için Türkiye'ye baskıya başladı bile. Medyaya yansımasa da Kürdistan'ın kurulması için herşey hazır. Son olarak beklenen şey, PYD ve muhtelif Kürt grupların Akdeniz kıyısına kadar ilerlemesi bekleniyor. Haziran ayına kadar bu ilerlemenin sağlanması planlanırken 201 yılının Ağustos ayında da Kürdistan'ın resmen kurulması bekleniyor.

Etiketler: kürdistan   suriye   son durum  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 3 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki