Vatandaş gözüyle seçim anketi sonuçları

Şöyle baktığımda en yakın arkadaşlarımın bile seçim sonuçlarıyla ilgili yaptıkları tahminlerde objektif olamadıklarını görüyorum.
Bu haber 1137 kere okunmuş.03 Haziran 2015, Çarşamba - 14:01

 Şöyle baktığımda en yakın arkadaşlarımın bile seçim sonuçlarıyla ilgili yaptıkları tahminlerde objektif olamadıklarını görüyorum.  Ben de bugünkü yazımda 7 Haziran Pazar günü yapılacak seçimlere yönelik tahminlerimi paylaşmak istedim.


Hangi parti ne kadar oy alır?
Araştırma şirketlerinin verdiği gibi, nokta atışı tahminlerden hep kaçınmışımdır. Çünkü nokta atışı oranları söyleyebilmek için elinizde güçlü veriler olması gerekir. Son seçimlerde araştırma şirketlerinin nasıl ıskaladığını hepimiz gördük. Bu derece hedef şaşırtmalarına ve seçim sonuçlarının açık ara uzak sonuçlar olmasına rağmen, bu şirketler şapkalarını önlerine alıp da “Ne yapıyoruz biz?” demediler. Bir öz eleştiri bile yapma gereği duymadılar.


Seçimler yaklaştıkça, yine televizyon kanallarında o “Iskacı anketçileri” görmekteyiz. Neyse çok uzatmayayım. Son anketleri dikkate almadan, sadece gündemin vatandaşa olan etkisinden edindiğim izlenimlere göre bir sonuç tahmini yapacağım.


Ak Parti bu seçimlerde de birinci parti olacak. HDP’nin barajı aşamayacağı düşüncesiyle Doğu ve Güneydoğu’da Kürt seçmenin Ak Partili Kürt adayları destekleyeceğini düşünüyorum. Batı’da Ak Parti oylarında gözle görülür bir düşüş olacaktır.


CHP, eski oy oranının altında bir oy alacaktır. Anadolu Partisi’nin yüzde 3-5 gibi bir oranda oy alması muhtemel. Daha fazla oy alabileceğini düşünmüyorum.


MHP’nin oyları artacaktır. Sağ seçmen Ak Parti’den kopan seçmen yeniden MHP’ye dönecektir. Devlet Bahçeli’den bıkanlar bile MHP’ye zoraki oy verecekler. Hatta BBP ve Saadet’ten de MHP’ye oy kaymasını bekliyorum. Sonar Başkanı Hakan Bayrakçı’nın iddiası gibi iddiada bulunmayacağım. Ancak gördüğüm kadarıyla MHP’nin oyları sürpriz bir oranda arttı. Yüzde 18’in üzerine çıkacağı kanaatindeyim.


HDP yüzde 6-7 oranında bir oy alacaktır. Yöneticilerin “barajı aşacağız”, “oy oranımız yüzde 9,5 oldu” şeklindeki açıklamalarını hiç doğru bulmuyorum. Barajı aşmak için önce seçmenin ikna olması gerekir. Meclis’te böyle 3 partili bir tablonun oluşmasının asıl nedeni, seçmenin ikna olmaması. Seçmen, sizin barajı aşacağınıza inanmazsa, “bari oyum boşa gitmesin” diyerek, barajı aşacak partilere yöneliyor. MHP’nin ve CHP’nin bir başarıları olmamasına rağmen Meclis’te olmaları bu tezimi doğruluyor.


Saadet ve BBP’nin de yine kendi kabuklarını kıramayacaklarını düşünüyorum. Yüzde 1,5-2 oranında oy alırlar.


Bakalım 8 Haziran sabahı nasıl bir tablo ile uyanacağız..

Etiketler: seçim anketi   seçim sonucu  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 10 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki