Yeni bir emanetçi kabine seçimde başarılı olur mu?

Biz bu günleri yıllar önce yaşadık. Rahmetli Turgut Özal Anavatan Partisi'nin başından inip de Cumhurbaşkanı olduğu zaman, kendine emanetçi bir Başbakan olan Yıldırım Akbulut'u atamıştı.
Bu haber 1072 kere okunmuş.06 Aralık 2015, Pazar - 13:33

 Biz bu günleri yıllar önce yaşadık. Rahmetli Turgut Özal Anavatan Partisi'nin başından inip de Cumhurbaşkanı olduğu zaman, kendine emanetçi bir Başbakan olan Yıldırım Akbulut'u atamıştı.

Aynen Tayyip Erdoğan'ın şimdi yaptığı gibi cumhurbaşkanı olmasına rağmen partiyi yönetebileceğini düşünmüştü. Ancak Özal'ın beklediği ya da umut ettiği gibi olmadı. Özal cumhurbaşkanlığına geçince partideki muhalifler Yıldırım Akbulut'un en küçük hatasınıı aradı.

Parti içinde ayrı gruplar oluştu ve sonunda partinin başından Emanetçi Yıldırım Akbulut inmek zorunda kaldı. Yerine Mesut Yılmaz partinin başına geçti. Sonrasında Özal'ın rüzgarıyla aldığı oylarla Mesut Yılmaz yeni Başbakan oldu. Ancak Anavatan Partisi, Turgut Özal'ın olduğu döneme tekrar hiç dönemedi. sonradan sonraya parti eridi ve kayboldu. Neden böyle oldu peki? Çünkü parti içindeki görüşlere yer verilmedi. Dışarıdan bir ismin talimatlarına göre parti şekillendirilmeye çalışıldı ve sonuçta Anavatan Partisi yok oldu. Mesut Yılmaz önce yüce divanda yargılandı ve nasıl olduysa siyasilerin oluşturduğu o mahkemeden berat etti. Medyaya şuanda bir bakın. Mesut Yılmaz'ın adını duyamıyoruz, yüzünü göremiyoruz.

Tarihin tekerrür etmesi sadece ders almayan toplumlar için geçerli bir sözdür. Bizim ülkemizde de bu söz çok kullanılır. Hatta Atatürk'e ait olduğu iddia edilen "Tarih tekerrürden ibarettir" sözü çokça kullanılır tarih kitaplarında. 2015 yılındaki seçimlerden sonra tarihin tekerrür edip etmediğini göreceğiz. Başbakan ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında seçimlere giren Ak Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla nasıl bir sonuca ulaşacak.

Şimdiden anket yapan şirketlerin yöneticileri %40 ve altında bir rakamdan bahsediyorlar. dünkü konuşmasına baktığımızda Davutoğlu'nun partiyi ateşleyici konuşmalar yapamayan silik bir Genel Başkan olacağı kanısına vardım. Sert konuşmak için sesini yükselttiğinde kelimeler diline dolanan ve yapmacık bir üslup kullanan Davutoğlu'yla bu işin zor olacağı kanısındayım. Umarım ülkemiz için en hayırlı sonuçlar çıkar. Çünkü Ahmet Davutoğlu Başbakanımız, Erdoğan Cumhurbaşkanımız bundan sonra.. Onların yapacağı en küçük yanlış, tabanda zelzele meydana getirecektir.

Bugün büyük gün. Devir teslim töreninde hiç olmayan şeyler yapılacak. Ülkelerden en üst düzey isimlerin törende temsil edilmesi için birçok ülkeye davetiye gönderilmiş olsa da Amerika'dan beklenen destek ve ilgi gelmedi. Amerika bu törene Başkan, Bakan ya da Büyükelçi düzeyini geçin Maslahat Güzarı düzeyinde temsil edilecek. Yani bu da demek oluyor ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güdümlü bir Başbakan tertibine karşıyız. Dışileri Bakanlığı döneminde Ortadoğu'da çok da başarılı olamayan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlıkta nasıl bir profil çizecek?

Umalım da iyi olsun..

Etiketler: Cumhurbaşkanı  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 4 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki