Yoksulluk sınırında Süper Güç yarışı

Günümüz coğrafyasında göze görünmeyen bir problem gibi gösterilse de sağlık en büyük sorunların başında geliyor.
Bu haber 1130 kere okunmuş.02 Aralık 2015, Çarşamba - 08:40

Siyasi partiler iktidar için seçim meydanlarında savaş verirken ellerindeki  en büyük kozlardan biri sağlık alanında  yapılacak olan reformlar. Seçim süreci sona erdiğinde unutulan bu propagandalar, hükümet ve halk arasında ki ironiyi resmediyor.

On üç yıllık iktidar geçmişi olan AKP’nin  seçim vaatleri arasında, kamu ve özel sağlık kuruluşlarında her vatandaşın ücretsiz tedavi görebileceği yönünde söylemler  yer alıyordu.

Yeşil Kartlı hastalar özel sağlık kuruluşlarının kapılarından geri çevrilirken, SSK yada Bağkur gibi güvence sahipleri tedavi sonrası eczanelerde,  On iki TL’lik devletin katılım payı ile karşılaşıyorlar.

İkiyüzlü yürütülen bu politik açıklar hiçbir kesim tarafından üstlenilmezken, Muhalefet de bu konuda  duyarsızlığını sürdürmekte ısrarcı. Avam tabakasının ayanları,  dile getirilen bu durum karşısında körü körüne iktidarı savunurken, yapılan karşılaştırmalar genelde gelişmemiş ülkelerdeki sağlık hizmetleri ile ilgili.

Hükümet savunucuları tabiiyetlerinden ötürü tebaalarına toz kondurmasa da, Hükümet , Beyaz Saraya karşılık Aksaraylar yaptırırken , hiçbir dünya liderinde bulunmayan VİP Uçaklarla seyahat ederken, kendini süper güç ülkelerle kıyaslama çabasında.

Türkiye haritasına bakan insanların büyük bir çoğunluğu, jeopolitik konum itibariyle benzersiz bir kara parçası görse de, aynı haritaya bakan memleket  aydınları, Memeleri sıkıca kavranmış bir montofon ineği gördüklerini ifade etmekteler.

Şu saatten sonra bir suçlu aramayı bırakmalı, şapkamızı önümüze alıp  düşünmeye başlamalıyız. Fark etmeliyiz  artık biz inek olduktan sonra sağmaya çalışan çok olur.

İyi Uykular Türkiye

 

Ferhat Can / Ağrı

Etiketler: Ağrı   Haber  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki