Cemaatler kime oy verecek?

Bu makale 1171 kere okunmuş.06 Kasım 2014, Perşembe - 15:12
yaseminuysal @ haberler10.com

Türkiye siyasetinin vazgeçilmezlerinden olan Cemaatlerin hangi partiye oy vereceği seçimler öncesi en çok merak edilen konulardan biri olur. Azımsanmayacak bir oy potansiyeline sahip cemaatlerin Türkiye'de oy potansiyelinin yüzde 19-20 civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu da her 5 kişiden 1'inin herhangi bir dini cemaat ile ilgisinin olduğunu gösteriyor.
 
 7 Haziran 2015 genel seçimlerinin de çok merak edilen konularından birisi Cemaatlerin hangi partiyi destekleyeceği. Bazı cemaatler medya önünde parti ismi vermese de, kendi camiasına fısıltı yoluyla parti ismini veriyor. Medyada siyaset ile cemaatin isminin birlikte telaffuz edilmesinden çekindiklerinden belki de böyle bir yola başvuruyorlar.
 
 Fethullah Gülen Cemaati kime oy verecek?
 
 Gülen'e yakınlığıyla bilinen Mustafa Hacet geçtiğimiz hafta hangi partilere oy verileceğini açıklamıştı. Buna göre Gülen Cemaati'nin Ak Parti'ye karşı bir siyasi tercihte bulunacağı ortaya çıkıyor. İstanbul ve İzmir'de bağımsız adaylar koyan Gülen Cemaati'nin, diğer illerde de güçlü olan partilere oy vermesi bekleniyor. Bazı illerde Ak Parti'ye karşı HDP'ye bile oy verilecek.
 
 İsmailağa Cemaati kime oy verecek?
 
 Cübbeli Ahmet Hoca'nın da içinde bulunduğu Cemaat'e ait bir internet sitesinden yapılan açıklama ak Parti işaret edilmiş hatta Erdoğan'ın İstanbul mitingine cübbe ve sarıklarla katılan pankartlı kişiler de İsmailağa Cemaati'nden olduklarını iddia etmişlerdi. ancak Cübbeli Ahmet Hoca bunu yalanladı. Pankart açan Hoca'nın kendilerinin cemaati ile ilgisinin olmadığını, siyasetle yan yana konuşulmaktan rahatsız olduklarını dile getirdi. İsmailağa Cemaati'nin Saadet Partisi'ne destek vermesi bekleniyor.
 
 Süleymancılar hangi partiye oy verecek?
 
 Süleyman Hilmi Tunahan Efendi'nin talebeleri hiçbir zaman Ak Parti'ye sıcak bakmadı. Bu duruşlarını 13 yıldır sürdüren Süleymancılar'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'a destek verecekleri yönünde haberler basına yansısa da " 23. Dönem Kırklareli Milletvekili Turan Kıratlı, Vaiz Hüseyin Kaplan, Vaiz Necati Tosun, Vaiz Hulusi Özdemir, Vaiz Şevket Tandoğan" gibi isimlerin cemaat yönetiminde olmadıkları biliniyor. Süleymancılar'ın en yetkili ismi Anavatan Partisi iktidarında Ulaştırma Bakanlığı da yapan Ahmet Arif Denizolgun. Süleyman Efendi Cemaati'nden şu ana kadar seçimlere yönelik bir parti ismi telaffuz edilmedi. Diğer dönemlerde de bazı seçimlerde cemaat mensupları serbest bırakılmıştı. Oy verilecek partinin ismi verilmese de bazı kıstaslara uygun olması yönünde uyarı da yapılıyor. Örneğin oy verilecek parti Kur'an-ı Kerim'in talebelere öğretilmesine karşı olmayacak. Hizmetin devamı için engel çıkarmayacak.
 
 7 Haziran seçimlerinde, cemaat mensuplarının serbest bırakılması durumunda MHP ve Saadet Partisi'ne oy verebilecekleri, küçük bir kısmının da Ak Parti'ye oy verebileceğini düşünmekteyim.
 
 Herkes sandığa gitmeli. Belki de oy vereceğimiz partiyi, sandık başına gittiğimizde yapacağımız vicdan muhasebesinden sonra belirleyeceğiz.
 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki