Facebook'un kararttığı hayatlar

Bu makale 1388 kere okunmuş.06 Haziran 2014, Cuma - 14:11
yelizvekarasevda @ haberler10.com

 Teknoloji gerekli aslında, ama yerine göre kullanmasını bildiğimizde. Cahil bir toplumsak, ki öyleyiz, teknolojik vasıtalar bizi ölüme bile götürebilir. Çünkü neyi, nasıl kullanacağımızı maalesef bilmiyoruz. 
 
  
 
 Facebook yüzünden sönen hayatlar medyada sıkça yer bulsa da, ilk kez bir yakınımın durumuna şahit oldum.
 
 Kendi halinde yaşayan bir aile. Evli çiftin mutlu bir birlikteliği vardır. Bir kız bir de erkek evladı olan çiftin maddi imkanları çok iyi olmasa da, kötü de sayılmazdı.
 
  
 
 Evin büyük çocuğu o dönemler ilköğretim 6.sınıfa devam ederken, küçük çocuk henüz okula başlamamıştır.  Okuldaki arkadaşlarının da etkisiyle 6.sınıf öğrencisi olan kız ailesini, kendisine bilgisayar almaları konusunda sıkıştırmaya başlar. Her gün surat asan ve bir türlü  ailesiyle olan ilişkilerini normale döndürmeyen kızın bu tavrına baba dayanamaz ve borçla harçla bir bilgisayar alır. Birkaç ay, bilgisayarın alınmasından duyduğu memnuniyetin gösteren kız, evde internet olmayınca, bilgisayarın bir işe yaramadığından dert yanmaya başlar. Baba ve anne zor durumda olsalar da, çocuklarının okul derslerine faydası olur belki diye komşunun internetini paralel olarak kullanmaya başlarlar.
 
  
 
  Evin hanımı okumamış ve cahil bir kadındır.  Kendisine Facebook hesabı açmayı öğrenen kadın, kızından daha çok internette meşgul olmaya başlamıştır. Tüm fotoğraflarını internette Facebook hesabına yükleyen kadına yakın çevresinin ikazları da işe yaramamıştır. Kadın cahil olduğundan “Güzelliğimi çekemiyorlar, yüklediğim bir fotoğrafım yüzlerce kişi tarafından beğenildiğinde komşularım çatır çatır çatlıyor” demeye başlar ve artık her anını resmederek Facebook hesabına yükler. Bir gün şifresi çalınır ve yeni bir Facebook hesabı daha açar. Ardından o hesabının şifresi de çalınınca yeni bir hesap. 3. Hesabını kullanmaktadır kadın. Ancak diğer çalınan hesaplarda da tüm resimlerini yüklemiş olduğundan, resimleri silme imkanı da yoktur.
 
 Birgün komşularından biri Facebook’ta başka bir isimle bu cahil kadının fotoğraflarının yer aldığını görür. Kişiyi detaylı incelediğinde, escort da denilen kadın ticareti için açılmış bir sahte hesap olduğunu fark eder. Komşusuna bunu açıklamak ister ama söyleyemez. Eşine söyler ve durumu kadın kadına anlatmasını ister. Komşunun eşi konuyu bizim cahil kadına anlatmak ister. Bir yolunu bulur ve kendisinin resimlerinin sahte bir hesapta yayınlandığını anlatır. Cahil kadın panik olur. Eşinin unu görmesinden korkar ve ne yapacağını bilemez. Aradan birkaç ay geçer ama eşine söylemez. İşin içinden de çıkamaz. Birgün eşi işten kendisini arar ve çok kızgın bir şekilde bu durumu sorar. Kadın açıklamaya çalışsa da nafile, eş sinirden çıldırmış haldedir.
 
  
 
 Kadın, eşinin gelmesini bekler ve durumu baştan sona anlatır. Kocası çok kızsa da karısının bir daha Facebook ile ilgilenmeyeceği sözünü alınca sinirine hakim olur ve konuyu kapatır. Aradan biraç gün geçer. Kadın internete hiç girmiyordur. Kocası da Google resim arama bölümünden eşinin resmini aratır. Bir de ne görsün. En az 20-30 farklı sitede eşinin resimlerini görür.  Sitelerde yazılanları da okunca dayanamaz ve bıçakla eşine saldırır. Eşini feci bir şekilde öldüren koca, çocuklarının yüzüne bakamayacağını söyleyerek balkondan aşağıya kendini atar ve intihar eder.
 
 İki çocuk bir başlarına kalır. 
 
  
 
 Facebook illetinin kararttığı hayatlardan sadece biridir bu. Yakinen bildiğimden anlatma gereği duydum.
 
 İnsan, teknolojinin efendisi olmadığı sürece, kölesi olmaya mahkum olur. 
 

Etiketler: Facebook  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki