FETÖ darbesinin detayları

Bu makale 1016 kere okunmuş.19 Mart 2018, Pazartesi - 09:32
fuatfaik @ haberler10.com

Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde menfaat odaklarının menfaatlerini koruma yollarından en önemlisidir askeri darbeler. Türkiye'de de defalarca bu yöntem denenmiş ve ülkenin köşe taşlarına istenilen isimler yerleştirilmiştir. Özellikle büyük ülkeler önce iktidarı destekler, bu destek karşılığında istediklerini alırlar. İktidarlar bir süre sonra taviz verme konusunda ayak diremeye başlayınca önce desteklerini çekeler, ardından da iktidarı askeri bir darbe ile ya da askeri bir operasyonla indirirler.

Türkiye'de 60 ve 80 darbeleri olarak bilinen askeri darbeler de benzer nedenlerle yapılmıştır. Başbakan Adnan Menderes'in idam edilmesini hazırlayan nedenler ile günümüz iktidarının şu günlerde yaşadığı durum benzerlik gösteriyor. ABD'ye taviz üzerine taviz veren Demokrat Parti hükumetinin iktidarına son verilmek için önce ülke karıştırıldı. Fail-i meçhuller arttı, iç çatışmalar tavan yaptı. İnsanlar kutuplara ayrıldı. İktidar bu konuda çaresiz kalınca asker yönetime el koydu.

Durum yine aynı

Türk tarihindeki askeri darbelerin en büyük nedenleri arasında iç çatışmalar ve yönetimin bu konuda aciz kalması vardır. Günümüz Türkiye'sinde de yine aynı durum geçerli. Ülkenin kalbi sayılabilecek mekanlarda bombalı saldırılar olurken, siyasi ve askeri yöneticiler sadece konuşuyor. Her terör saldırısının ardından Başbakan güvenlik zirvesi topluyor. Ardından milletin gazını almaya yönelik hamasi açıklamalar geliyor. Ancak bir ya da birkaç gün sonra yeni bir saldırı ve ardından bir saldırı daha. Bu durum böyle gidiyor ancak tarihte hiç bir zaman bu böyle gitmemiş.

ABD ve Avrupa ülkeleri ile papaz olan Ak Parti hükumetinin fişi çekildi mi?

ABD'li bazı yazarların son günlerde köşelerine taşıdığı iddiaya göre Türkiye'de bir askeri darbe planlanıyor. Son günlerde meydana gelen saldırılar daha da artacak. Bu saldırılar özellikle farklı siyasi ve etnik gruplara yönelik yapılacak. Sosyal medyada etnik gruplara yönelik saldırılar bu saldırılar ayrıştırıcı paylaşımlarla ülkeyi daha da bölecek. Son olarak ayrışma sokaklara da yansıyacak. Ortamın gerilmesinde dışarıdan ithal ettiğimiz Suriyeliler de kullanılacak. Önce birkaç ilde iç savaş provası yapılacak.

Eğer bu planı, ülkeyi yönetenler fark edip de ülkenin karıştırılmasını engelleyemezlerse yeni bir askeri darbeye hazır olun. 

Etiketler: askeri darbe   hükumet düşer mi    

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki