Geçmişle Gelecek Arasındaki Köprü: TÜRKÇE

Bu makale 1013 kere okunmuş.19 Aralık 2015, Cumartesi - 10:40
rohiyeyazel @ haberler10.com

Her yörenin kendine has sözcükleri olduğu gibi bizim Sivrihisar'da da birçok değişik yerel sözcük ve kullanım var ve kökü araştırıldığında gerçekten birçok ilginç bilgi çıkıyor karşınıza.
 
 Örnek "KAVİLEMEK" sözcüğü.Günlük hayatınızda bir insana bu sözcüğü söylerseniz kesinlikle alaya alınırsınız. Kavilemek sözcüğünü Sivrihisarlılar yerel kullanımda "Sağlamlaştırmak" anlamında kullanıyor ancak bu sözcüğün kökünün nereye dayandığıyla ilgili hiç kimsenin herhangi bir fikri yok. Şimdi kelimenin peşine düşelim ve tarihte bir 600-700 yıl geriye gidelim.1290'lı yıllar,Sivrihisar Osmanlı beyliğinin zaman zaman Karamanoğulları'na,Timurluların eline geçmiş olsa da hüküm sürdüğü topraklar arasında.Osman Gazi Sivrihisar'ın iskan işini kardeşi Gündüzalp'e verir. Gündüzalp de birçok Türk boy ve aşiretini Sivrihisar'a iskan eder.
 
 Bu boylar arasında KAYI(Sivrihisar- Kayı Köyü), BÜĞDÜZ(Günyüzü- Yeşilyaka Köyü-kendi köyüm), KINIK(Sivrihisar-Kınık Köyü), KARKIN(Sivrihisar-Karkın Köyü) ,İĞDELİ(Sivrihisar-İğdeli Köyü) ,BEYDİLİ(Günyüzü-Bedil Köyü) gibi daha aklıma gelmeyen birçok boy ve aşiret vardır ve çoğunun oturdukları köyler hâlâ aynı adlarla anılmaktadır.
 
 Osmanlı devletinin kurucuları olan boy tarihten de bildiğimiz gibi Kayı Boyu'dur.Peki "Kayı" ne demektir."Sağlam ve Güçlü" demektir.Tarih kitaplarımızda aynen bu şekilde yazmaktadır.İşte oradaki Kayı kelimesi yüzyıllardır halkımızın arasında yaşamakta ve aynı anlamını hâlâ korumaktadır. Halk arasında söylene söylene "Kayı" "Kavi" olmuştur sadece.Dil yaşayan bir varlıktır ve biz her ne kadar Osmanlı yıkıldı bitti desek de atalarımız her fırsatta kendilerini bize hatırlatmakta ve şu an dahi capcanlı olduklarını bize haykırmaktadırlar. 

Etiketler: TÜRKÇE  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 3 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki