Meram'lı Halil Dede'nin hikayesi

Bu makale 961 kere okunmuş.18 Mart 2018, Pazar - 12:12
rohiyeyazel @ haberler10.com

Çevremizde öyle değerli insanlar var ki, içlerine girsek, hayatlarını dinlesek gerçekleri görebiliriz anca. Sadece dıştan baktığımız da da ya dilenci ya da pecmürde kılıklı diye adlandırırız onları.

Bu yazı, Meramlı Halil Dede'nin gerçek hikayesidir.

Halil Dede 1922 yılında Konya'nın Meram ilçesinde dünyaya gelir. Evin en büyü çocuğu olan Halil'in 6 kız kardeşi ve 4 erkek kardeşi daha vardır. Babası rençberlik yapar. Annesi yatalak bir hastadır. 

Halil 1941 yılında vatani görevini yapmak üzere askere gidecektir. Ancak askere gitmeden önce onu Ali Kâhya'nın kızı ile evlendirirler. 40 gün evli kalır Halil. Daha sonra askerlik için Edirne'ye gider. Acemi birliğini Edirne'de yapan Halil, 4 ay sonra İstanbul'a gelir. Usta birliğini burada yapacaktır. Ancak 2. dünya Savaşı tehlikesi ortaya çıkınca terhis edilmezler. Askerde okuma yazmayı öğrenen Halil, tam 4 yıl 7 ay askerlik yapar.

Askerliği bitip de eve döndürğünde hiç kimse onu tanımaz. Evine gelir ve eşini görür. Eşi kanser olmuştur 4 yılda. Babası ve annesi eşine hiç iyi davranmamış, onu horsunmuşlardır. Eşi Ayşe birkaç ay sonra ölür. Halil ailesinin, eşine yaptıklarını öğrenince babasına düşman olur. Evini ayırır ve Meram'da başka bir ev yapar. Halil evinin önündeki tarlayı eker biçer ve geçimini sağlamaya çalışır. Diğer kardeşleri ile de arası bozulur Halil'in. Küçük kızına tek başına bakamayan Halil, kızının leride evleneceği adamın kız kardeşi ile evlilik yapar. Halil 35 yaşına geliğinde askerdeki komutanlarından biri onu İstanbul'a çağırır. İstanbul'a giden Halil'e askeriyede bir görev verilir. Halil ailesini İstanbul'a getirmek istemez. Biraz yerleşince onları da getirmeyi hayal eder. Ancak beklediği gibi olmaz.Halil'in babası, Halil'in eşine yaptıkları haksızlıktan dolayı pişmanlık duyar. Evin önünde duran bir inek ile en güzel tarlasını gelini Ayşe'ye verir. 

Ancak bu iyi harekete oğlu Hasan çok kızar. Hasan önce ineği öldürür sonra da Ayşe'yi ve kızını öldürür. Halil bu durumdan uzun bir süre haberdar edilmez. Artık onları da İstanbul'a getirmek için Meram'a döner. Bir de bakar ki ailesinin yerinde yeller esiyor. Olayın nasıl gerçekleştiğini tek tek sorgular ve jandarmadan kaçan Hasan'ın yerini öğrenir. Kardeşi Hasan'ı öldürür ve teslim olur. 36 yıl hapse mahkum edilir. Mahpusta psikolojisi bozulur Halil'in. Karısına laf atan koğuş ağasını ve yanındakileri de öldürür. Halil artık müebbetlik bir mahkumdur. Askere giderken gelecek için çok farklı planları olan Halil'in hayatı hapiste geçmiştir. Düne kadar hala mahkum olan Halil Dede, dün akşam saatlerinde yaşamını yitirmiş.

Allah rahmet eylesin. Günahlarını affeylesin..

Etiketler: Halil dede  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 4 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki