Siyasetin Stratejisi

Bu makale 1019 kere okunmuş.19 Kasım 2015, Perşembe - 12:48
rohiyeyazel @ haberler10.com

Aslından kelime anlamı bakımından stratejist askeri bir jargon dili olarak  ön plana çıkıyor. Kendini veya savunmasını düşmana göre önceden konumlandırma.İş hayatında ve işletmede ise pozisyonu nu korumak ve rekabet gücünü geliştirmek.
 
Bu bir şirket veya bir siyasi oluşum hiç fark etmiyor aslında. Bir parti lideri veya önemli bir şirkete CEO .Siz eğer benim olsun fazla büyümeden idare edeyim bana yeter mantığı ile hareket ederseniz bitişiniz kaçınılmaz olur.
 
Sizin karar verme eğiliminde pastayı büyütme ve pozisyonunuzu konumlama ve  bu döngüyü zamanlama refleksi resmin arkasındaki büyük resmi görme . Bu konuda karar vericiler biraz resmi büyük düşünme olayını herhalde arka plana atıyor.Ama büyük ölçekli firmalar  bu konuya bayağı bir şekilde kafa yoruyor. Bütçeleri orta bir devlet büyüklüğünde olan  firmaların  bu güçlerini koruma adına var olan piyasa da kendini geliştirme de karar almada etken faktör. Aslında temel esası piyasa analizinden sonra anlık karar alabilme yeteneği bütün mesele bu.
 
Gelelim stratejinin siyasetine .Siyasetin en başındaki kişilerin yani parti liderleri açısından olayın izahına liderlerin önlerine gelen bilgi yığınlarını işlenmiş kullanabilecek bilgi haline getirebilmek:  ekonomi,sosyoloji, istatistik ve istihbarat gibi bir çok kaynaktan faydalanılmalıdır. Ve şunu iyi bilmek gerekir ki  Herkes her şeyi bilmek zorunda değil aslında.Sadece bu işi en iyi bilen insanları bir ekip halinde bir arada bulundurup onlardan gelen bilgi yığınlarını son süzgeç olarak bir potada eritme ve saf  bir bilgi halinde kullanma. 
 
İşte bütün mesele ve yapılması  gereken bu acaba bizim siyasiler bunu  yapabilir mi varın siz düşünün 
 

Etiketler: Siyasetin Stratejisi  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 5 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki