Türkiye'deki Suriyeliler sorunu nasıl çözülür?

Bu makale 932 kere okunmuş.11 Kasım 2015, Çarşamba - 14:56
fuatfaik @ haberler10.com

Suriye savaşı sonunda Türkiye'nin geleceğini de etkileyen büyük bir Türkiye sorunu haline geldi. Türk yetkililer konunun çözümü için umutlarını yitirmeye başladı. Peki Suriye ile aramızdaki bu sorunu kim çıkardı? Kimler kaşıdı? bu sorun nasıl çözülebilir?

ABD sorunu çıkardı

Amerika Ortadoğu'yu kendi lehine dizayn etmek için 2010 yılından sonra Suriye kartını masaya sürdü. Fiili olarak iç isyanlar 15 Mart 2011'de başlatıldı. Suriye'deki Baas yönetiminin ABD'nin çıkarlarına aykırı tutum içine girmesi üzerine ABD ve İsrail, Büyük İsrail hedeflerine ulaşmak için Suriye'yi harcamaya karar verdi. Esad yönetiminin oligarşik yapılanmasının yıkılması için, ABD'nin Muhalif Blog olarak nitelediği, daha önceden ülke içine soktuğu ajanları harekete geçirdi. Toplum psikolojisini de iyi bilen muhalif ajanlar Esad ve ekibine karşı ülkenin kuzey sınırından itibaren topraklarda hak iddia edip, Esad'ı devirme planına başladı. 

Esad geri adım atmadı

ABD, Esad'ın, Kaddafi gibi linç edilebileceğini düşünüyordu. Türkiye'ye de Esad konusunda bazı vaatlerde bulunan ABD, Türkiye'nin başındaki isim olan Tayyip Erdoğan ve etrafındakilerin Esad'ı devirmek için hiç görülmemiş bir istek içinde olduğunu görünce, kendisi geri plana çekildi ve görevi Erdoğan'a bıraktı. Ak Partililer Esad'ın ABD eliyle yıkılacağını, sonrasında da Suriye topraklarının imarında pay alabileceklerini düşündüklerinden Esad aleyhinde açıklamalar yapmayı sürdürdüler. 

ABD politika değiştirdi

Türkiye'yi Suriye'ye sokmayı ve Müslümanı Müslümana kırdırmayı düşünen Obama yönetimi, Işid kartını da kullanmayı ihmal etmedi. Türk hükumet Esad'ı öyle sert eleştirdi ki, ABD politikasını değiştirdiği halde, Ak Parti hükumetindeki isimler Esad'la yatıp, Esad'la kalkmayı sürdürdüler.

 Işid Suriye'de sınırları zorladı

Suriye'nin kuzeyinden giren Muhaliflerin ilerlemesi üzerine, Esad'ın desteğiyle, Esad hakimiyeninde olan bölgeler ile Muhaliflerin egemen olduğu toprakların orta noktasına geçmesine göz yumuldu. Böylece IŞİD güçleri, Suriye yönetimini rahatlattı. Ancak ABD'nin ve Türkiye'nin desteğiyle Muhalifler Işid'e karşı başarı sağladı. Türkiye üzerinden Barzani'nin silahları ve peşmergelerinin nakledilmesinin dışında ABD koalisyon güçleri de PYD ve Suriyeli Muhaliflere gelişmiş silahlar ve gıda yardımı yaptı. 

Son durum nasıl?

Suriye'de son günlerde gelinen noktada PYD ve Peşmerge Türkiye sınırında büyük bir alana hükmetmeye başladı. Muhalifler olarak  da bilinen Esad'a karşı ilk isyan edenler Işid'e karşı başarı sağlamayı sürdürürken, Türkiye sınırında devlet kurma çalışmalarına başlayan PYD-Peşmerge güçleri ilk defa Türkiye'nin tepkisini çekti.

Dünya gözünde kahramanlar

PKK'nın Suriye yapılanması PYD ile Barzani'nin peşmergeleri dünya medyasında "IŞİD teröristlerine kan kusturan kahramanlar" olarak reklam ediliyor. Türkiye'nin sözde kahramanlara karşı operasyon yapması, Türkiye'yi Işid teröristlerinin yanında göstermeye yetecektir. MİT Tırları ile zaten savaş suçu işlediği yönünde suçlanan Türkiye Hükumeti, tabiri caizse iki arada bir derede kaldı.

Tek çıkış yolu

CHP ile kurulacak bir koalisyonda ilk iş olarak CHP yöneticileri ile Esad yönetimi arasında teröre karşı birlikte hareket etme yönünde anlaşma sağlama olmalıdır. Suriye ordusu güneyden, Türk ordusu da kuzeyden operasyon yaparak, hem IŞİD'i hem de PYD'yi birlikte imha etmelidirler. Bu olmadığı taktirde Suriye sınırımızda PKK teröristlerinin kurduğu bir ülke ile komşu olacağız. 

Tek taraflı operasyon olsa da olmasa da ülkemizin zararına

Türkiye Esad ile görüşmeden Suriye topraklarına girecek olursa hem başka bir ülkenin topraklarına tecavüz etmekle hem de PYD gibi, IŞİD'in vahşetine karşı çıkan kahramanlara(!) savaş açmakla dünya kamuoyunda suçlu halde göstereceklerdir. 

Tek çıkar yol; yeni hükumetle, Esad'la yeni bir politikaya girişmek olacaktır.

Etiketler: suriyeliler   Erdoğan   Esad  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki