Yüzdeki şişmeler, neden olur?

Bu makale 948 kere okunmuş.11 Kasım 2015, Çarşamba - 15:43
yaseminuysal @ haberler10.com

 Sabah uyandığınızda aynada yüzünüzdeki şişlikten dolayı kendinizi tanıyamıyorsanız, her gün aynı sorunu yaşıyor ve endişe etmeye başlıyorsanız bu yazımızı okumalısınız.

Yüz şişmesinin nedenleri

Yüz şişmesine birden çok şey neden olabilir. Bu yüzden önce onlara bir göz atalım.

Bol sıvı tüketme
Yüzde şişlik oluşmasının en yaygın sebebi çok miktarda sıvı tüketimidir. Gün boyunca çok miktarda sıvı alan, özelliklede bu sıvı ihtiyacını asitli ve gazlı içeceklerle  gideren insanlarda karakteristik bir özellik olarak ertesi sabah yüzde şişkinlik ortaya çıkar.

Günlük sıvı tüketimi en fazla 3 litre olmalıdır. Herşeyin olduğu gibi suyun da çok fazlası zarardır.


Yetersiz beslenme ve fazla tuz tüketimi
Sürekli olarak uzun saatler aç kalıp daha sonra birden yenen yemek ve tüketilen fazla tuz vücutta su tutulmasına ve yüzde ve göz altlarında şişkinlik şeklinde yağ dokusu oluşmasına neden olur.

Özellikle tuz vücutta fazla miktarda su tutar. Bu yüzden tuz içeriği bulunan deniz ürünleri yediğimiz zaman ve normal beslenmemizde tuzu mümkün olduğu kadar az kullanmalı ve fazla aç kalmamalıyız.

Yüzdeki şişliklerle mücadele için ev yapımı güzellik ürünleri


* Buz: Ödemi azaltmak ya da ortadan kaldırmak için etkili bir araç. Buz kalıplarına bir havlu içine sarın ve 10-15 dakika yüzünüzde kompres olarak gezdirin. Aynı şekilde buz kalıplarına koyarak dondurduğunuz limon suyunu yüzünüzde gezdirin ve 15 dakika güneşe çıkmadan bekleyip yüzünüzü yıkıyayın.

 * Yeşil çay: Göz kapaklarındaki şişlikleri gidermek için demlenmiş ve buzdolabında soğutulmuş yeşil çay poşetlerini 10 dakika boyunca ara ara gözlerinizin üzerinden çay poşetlerini çekerek bekletin.Yeşil çay aynı zamanda sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir ve göz çevresi bakımınız için ideal bir bakımdır.

* Göz kapaklarında salatalık uygulanması: Etkisi kanıtlanmış olan bu yöntemde göz kapaklarına salatalık halkaları yerleştirdiğinizde kesinlikle başınızı geriye atıp yapmamalısınız. 15-20 dakika sırtınıza yaslanıp o şekilde salatalık dilimlerini gözkapaklarınızda beklettiğinizde şişlerinizden eser kalmayacaktır.

*Yüzdeki şişlikler için süt: Yüzünüzdeki şişlikleri gidermek için tüm yüzünüzü soğuk süte batırılmış pamuk ile 3-4 kez üst üste silin ve 15-20 dakika bekleyin.Hormonal yetersizlik
Bazı kadınlarda hormonal yetersizlik, östrojen hormonunun yeterli olmaması vücutta sıvı tutulmasına yol açar. Bu en sık adet döneminde ortaya çıkar.

Yanlış yaşam şekli
Çok fazla alkol sigara kullanma vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bunun yanında düzensiz uyku ve yetersiz egzersiz yüzde şişliğe neden olur.

Genetik yatkınlık
Bazı insanlarda yüz şişmesine karşı genetik yatkınlık vardır. Vücutta ödem oluşturma organizmanın bir özelliği olabilir.

Yaş
Yaşla birlikte, böbrek fonksiyonları işlevini genç yaşta birinin böbrekleri gibi yerine getiremez: Bu nedenle de şişmeyi tetikleyen vücutta su tutulması başlar.

Hastalıklar
Yüzde sürekli bir şişkinlik genellikle ciddi hastalıkların sonucudur: böbrek hastalığı, alerji, tiroid fonksiyon bozukluğu, kalp yetersizliği, vs

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 10 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Vatandaş olarak önceliğiniz nedir?
 
haber yazılımı: buki