DOLAR 17,9640 0.03%
EURO 18,2064 -0.28%
ALTIN 1.024,94-0,26
BITCOIN 432035-0,22%
İstanbul
25°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Doç. Dr. Şirin Güner Onur: 0-15 yaş arası diş tedavilerinde rejenerasyon yöntemi tercih edilebilir
  • Haberler10
  • Sağlık
  • Doç. Dr. Şirin Güner Onur: 0-15 yaş arası diş tedavilerinde rejenerasyon yöntemi tercih edilebilir

Doç. Dr. Şirin Güner Onur: 0-15 yaş arası diş tedavilerinde rejenerasyon yöntemi tercih edilebilir

ABONE OL
Mayıs 9, 2022 10:00
Doç. Dr. Şirin Güner Onur: 0-15 yaş arası diş tedavilerinde rejenerasyon yöntemi tercih edilebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hoş Güner Onur, rejeneratif endodontik tedavi hakkında açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Sevimli Güner Onur, son yıllarda sıkça kullanılan bu özel sistem ile çocukların gerçek dişlerini kaybetmeden, uzun yıllar, sağlıklı dişlere sahip olabildiklerini lisana getirdi.

0-15 yaş ortası çocuklarda çok başarılı sonuçlar elde edildiğini belirten Doç. Dr. Tatlı Güner Onur, “Rejeneratif endodonti’ teriminin birinci olarak 2007 yılında Amerikan Endodontistler Birliği (AAE) tarafından kabul edildiğini belirtti. Rejenerasyon’un, çocuklarda kök gelişimi tamamlanmamış genç daimi dişlerde kök ve etrafındaki dokunun daima gelişimine müsaade veren, biyolojik temelli prosedürleri içerdiğine değindi. Mevzuya açıklık getiren Doç. Dr. Sevecen Güner Onur, “Rejeneratif endodontik tedavinin temel gayesi, kök gelişiminin devamıdır. Kök hücreler, büyüme faktörleri ve doku iskeleleriyle birlikte pulpa-dentin kompleksinin başarılı bir formda yenilenmesi için tedavi prosedürü aslında doku mühendisliğinin 3 temel bileşenini içeriyor” dedi.

“DİŞİN CANLILIĞI GERİ KAZANILIYOR”

Doç. Dr. Sevimli Güner Onur, çocuklarda kök ucu açık daimi dişlerde kök kanal tedavisinin gerektiği durumlarda uygulanabilen rejeneratif endodontik tedaviler ile; kök gelişiminin devam ederek kök ucunun kapanması ve bununla birlikte dişin canlılığının geri kazanılması hedeflendiğini belirtti. Doç. Dr. Hoş Güner Onur, “Dişin içinde kök hücreleri, küçük darbelerle kanatarak uyarıyoruz, bu kan pıhtısı sayesinde dişin kendi kendine büyümesini sağlıyoruz. Bir manada dişin ömrünü uzatıyoruz” diye konuştu. Diş Hekimliği literatüründe dünyadan ve Türkiye’den bildirilen olgu sunumlarında, rejeneratif endodontik tedavi prosedürü uygulanan genç daima dişlerde kök gelişiminin devam ettiği, kök duvarlarının kalınlığının ve kök uzunluğunun arttığının bildirildiğine dikkat çekti.

“ALERJİK TEPKİ YOK VE DÜŞÜK MALİYETLİ”

Rejeneratif endodonti tedavisi için günümüzde geçerli olan klinik protokol hakkında da bilgi veren Sevecen Güner Onur, kök kanalındaki nekrotik pulpa dokusunun çıkarılması ve kök kanal sisteminin kimyasal casuslar ile temizlenmesinin akabinde kanal boşluğu içinde bir kan pıhtısı oluşturmak için periapikal dokulardan kanama sağlanması gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Hoş Güner Onur, “Oluşan bu kan pıhtısı kök ucunun birkaç mm ötesinde, taşkın enstrümantasyon sonucu meydana gelen kanama ile oluşturur. Uyarılan kan pıhtısı kök hücrelerin, kanal boyunca yer değiştirmesine müsaade veren doğal bir iskele vazifesi görerek kök kanalının içerisinde yeni doku oluşumunu dayanaklar. Kan pıhtısı, kök hücre çoğalmasını ve farklılaşmasını destekleyen temel büyüme faktörlerini içermesi, alerjik tepki oluşturmaması ve düşük maliyet üzere avantajları nedeniyle biyomedikal alanda sıklıkla kök hücre toplanması için iskele olarak kullanılır” biçiminde açıkladı.

Bu prosedür olmadan evvel tedavi sürecinin güçlü ve uzun olduğuna dikkat çeken Hoş Güner Onur, “Kök ucu açık dişe olağan kanal tedavisi uygulanamaz. Bunun için 6-7-8 ay sürecince diş içine ilaçlar koyarak, hastayı 3-4 kez çağırarak kök ucunu kapamaya çalışırdık. Genç çocuklarda 0-15 yaş aralığında sürmüş dişlerde 3 yıl içinde, sonun açığa çıktığı durumlarda bu sistem, dişin kendi dokularıyla tamamlamasına imkan sağlıyor. Böylelikle ilerleyen yaşlarda hasta, tekrar kanal tedavisine gereksinim duyarsa, bilinen tedavi formülünü rahatlıkla uygulayabiliyoruz” dedi.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.